وبسایت شخصی دکتر محمدرضا رضایی

حلقه معده

دستگاه حلقه قابل تنظیم معده :

این حلقه سیلیکونی ساده است که بالونی بادکردنی در داخل آن قرار دارد. بالون به وسیله ی یک لوله سیلیکونی دراز باریک و ضد تاب خوردگی به پورتی برای تزریق وصل می شود. حلقه را مانند ساعت مچی دور قسمت فوقانی معده حدود 15 میلی متر زیر پیوستگاه معده و مری می بندد. این حلقه معده را به یک کیسه کوچک در قسمت فوقانی 15 میلی متر و بقیه قسمت تحتانی معده تقسیم می کند. پورت ورودی بالون باد می شود و دهانه خروجی کیسه فوقانی ( که کیسه از طریق آن تخلیه می شود ) باریک می گردد. درنتیجه این حلقه میزان غذایی را که می خورید محدود و کنترل میکند و جریان تخلیه آن را از کیسه را کند خواهد کرد. دهانه را با تزریق یا بیرون کشیدن مایع  می توان تنظیم کرد. این تنظیمات را میتوان هنگام ویزیت های ساده سر پایی انجام داد که از طریق سرعت کاهش وزن میزان غذای قابل تحمل رژیم ورزشی  و ... هدایت می شود . بنابراین  حلقه را می توان در هر زمان متناسب با نیازهای هر بیمار تنظیم کرد.این جراحی به دو روش لاپاروسکوپی انجام می شو.د(که به جراحی سوراخ کلید نیز معروف است.) در این روش به برش بزرگ نیازی نیست و برای دسترسی به ناحیه معده از چهار تا شش برش بسیار کوچک (0.5 تا یک سانتی متر) استفاده می کنند و سپس آنها  را با بخیه هایی که خود به خود جذب می شوند دوخته می خوند. زمان بهبودی سریع است.بسیاری از افراد می توانند فعالیت های عادی خود را یک هفته پس از جراحی شان آغاز کنند این عمل جراحی بیهوشی کامل انجام می شود و ممکن است به مدت 30 دقیقه تا بیش از یک سال طول بکشد.

کاهش وزن پس از کارگذاری حلقه معده:

اثر بخشی دستگاه حلقه قابل تنظیم معده به موفقیت عمل جراحی و توانایی بیمار در تغییر رژیم غذایی و عادات غذایی خود بستگی دارد. اثر محدود کننده حلقه بخاطر احساس ارضا زود هنگام و سیری طولانی مدت تر می باشد و در صورت خوردن غذای جامد و جویدن کامل توانایی بیمار را در سیر شدن با وعده های غذایی کمتر افزایش می دهد. به بیماران توصیه می شود که از خوردن شیرینیجات و میوه  های مغز دار بپرهیزید و در زمان مناسب فعالیت  جسمی و ورزشی را افزایش دهند بیماران تا 2 سال می توانند انتظارکاهش وزن تدریجی  داشته باشند ممکن است بیماران 50 تا 60 درصد وزن اضافی خود را در ظرف 18 ماه پس از جراحی از دست بدهند. بعد از جراحی حلقه تا شش هفته مایعی به داخل حلقه تزریق نمی شود در طی این مدت حلقه در دور معده ثابت می شود.

تزریق مایع بدون درد می باشد و تنها چند دقیقه طول می کشد برخی افراد در واقع می توانند بدون هیچ تنظیمی به وزن دلخواه خود برسند اما این موارد استثناء  هستند  برخی از بیمار به یک بار تنظیم کردن ولی اکثرا بیماران پیش از آنکه به وزن ایده آل خود برسند به 3 تا 5 تنظیم نیاز دارند. چیزی که این روش کاهش وزن را بی نظیر می سازد را می توان امکان تنظیم حلقه به تناسب نیازهای خاص دانست.

قوانین برای تنظیم حلقه دور معده:

1 - 5 تا 6 ساعت پیش از تنظیم چیزی نخورید عمل تنظیم هنگام خالی بودن معده بهتر قابل مشاهده است.

2 - پس از تزریق تا 24 ساعت مایعات رقیق استفاده کنید صبور باشید برخی اوقات پس از تزریق یک هفته طول می کشدتااحساس محدودیت کامل کنید.ولی اغلب بیماران چند روز اول بیش از حد احساس محدودیت می کنند.

دستورات غذایی پس از عمل حلقه دور معده:

  1. تغذیه بیماران تا دوروز اول بعد از عمل فقط شامل مایعات رقیق مثل آب - شیر - چای - دوغ  - آبگوشت می باشد.
  2. از روز سوم تا پنجم تغذیه بصورت مایعات صاف شده مثل سوپ صاف شده - ماست تازه - فرنی و ... می باشد.
  3. بعد از هفته اول سعی کنند در مرحله اول از غذاهای راحت و نرم تر استفاده کنند به مرور تمام غذاها را می توانید بخورید و بهتر است از پروتئین حیوانی مثل گوشت ماهی و مرغ و لبنیات کم چرب بیشتر استفاده کنید از خوردن غذاهای نرم و آبکی که به راحتی از حلقه معده عبور می کنند بصورت دراز مدت پرهیز کنید.
  4. توصیه می شود مایعات (آب چای ) را همراه با غذا مصرف نکنید حداقل یک ربع قبل و بعد از خوردن غذا چیزی ننوشید.
  5. دو ساعت قبل از خواب هیچگونه غذایا مایعاتی مصرف نکنید
  6. از عوارض تند خوردن و زیاد خوردن درد مابین دوکف تهوع و یا احساس پری یا فشار در ناحیه سر دل و جناغ می باشد.
 

درباره دکتر محمدرضا رضایی

دکتر محمدرضا رضایی

فوق تخصص جراحی قفسه سینه

فارغ التحصیل 1386 دانشگاه علوم پزشکی تهران

آدرس مطب: قیطریه- بلوار 35متری -ضلع جنوبی پارک قیطریه- ساختمان پزشکان نسیم قیطریه- پلاک 30- طبقه دوم- واحد210

تلفن:22147706(021)- 09336213821

کاربران آنلاین

ما 1 مهمان آنلاین داریم

نظرسنجی

دز صورت مراجعه به مطب،آیا از خدمات ارائه شده راضی می باشید؟
 

تماس با من

آدرس مطب: قیطریه- بلوار 35متری -ضلع جنوبی پارک قیطریه- ساختمان پزشکان نسیم قیطریه- پلاک 30- طبقه دوم- واحد210
تلفن: 22147706(021) - 09336213821

آدرس ایمیل: info@dr-mrezaei.com